Mūsmāja

muzeja-logo

Tādā „mīļvārdiņā” dēvējam VAK apsaimniekošanā iegūto namu Jūrmalā ( bijušais pasaku nams Undīne). Pastāvēs, kas pārveidosies! Dzejnieku Raiņa un Aspazijas atjaunotais muzejs ir turpat, gandrīz blakus, un gluži uzskatāms piemērs tam, ka – viss ir iespējams! Arī Mūsmājas jaunā dzīve.

Šī gada aprīlī tika noslēgts līgums ar Jūrmalas domi par nama pāriešanu VAK pārziņā ar spēcīgu un mērķtiecīgu uzdevumu – izveidot šajā namā Zaļās atmodas muzeju „Pirmais stāvs”. Kas ir pirmais stāvs? Tas, uz kura būvē nākamos stāvus, tas, kurā atrodas ieejas durvis, kāpnes uz citiem stāviem, kas uzreiz ziņo par nama būtību. Tādēļ tāds topošā muzeja nosaukums, kas Atmodas pirmsākumos emocionāli izskanēja Jura Vilcāna radītajā dziesmā „Celies, pirmais stāvs”. „Celies, pirmais stāvs, uz pamodini tos, kas otrā stāvā mīt…” – tāds bija dziesmas aicinājums un tas notika arī dzīvē. Pirmais stāvs – nevalstiskās organizācijas, (viena no pirmajām – Vides aizsardzības klubs), kas pamazām radās astoņdesmito gadu vidū, modināja tautu, rādīja ceļu un taciņas, kā izkļūt uz lielceļa, kas veda uz galveno – neatkarīgu Latviju. Uz „pirmā stāva” pamatiem radās Tautas fronte, partijas, citas zaļās organizācijas un tas arī ir muzeja galvenais mērķis – savākt un apkopot liecības par „pirmo stāvu”, bez kura diez vai lielā, daudzstāvu celtne tiktu uzbūvēta. Un patiešām drosmīgie cilvēki, kuri tajā, vēl visai nedrošajā laikā, uzdrošinājās iziet ielās, pat ar sarkan-balti-sarkano karogu rokās, nostāties pretī militāristiem, paziņot, ka šī zeme pieder viņiem – šie cilvēki tiešām pelnījuši, ka tos atceras laimīgās nākamās paaudzes, kurām nebūs jādzīvo svešas varas okupācijā.

Lai izveidotu muzeju, vajadzīgas telpas, un skaistais nams Jūrmalā, Parka ielā, kas pat esot viens no vecākajiem namiem, sen jau pelnījis, lai tas atkal atgūtu savu kādreizējo, Jūrmalas koka apbūvei tik raksturīgo, eleganci un pievilcību, lai kļūtu par omulīgu, viesmīlīgu tikšanās vietu ne tikai muzeja apmeklētājiem, bet arī dažādiem kultūras un vides pasākumiem, kas pamazām sāksies, kad būs beigušies nama remontdarbi. Tie notiks, pateicoties Latvijas Vides aizsardzības fonda un Jūrmalas domes atbalstam – telpas šajā namā ideāli atbilst muzeja prasībām un kultūras un vides pasākumu rīkošanai. Tām tikai vajag gaismu un plašumu kā gaismu un plašumu vajag jebkurai dzīvei būtnei vai idejai, lai tā augtu un attīstītos.

Pirmā vasara šajā namā VAKam pagāja, palēnām Mūsmāju iepazīstot un gatavojoties remontdarbu trauksmainajam laikam. Tomēr tur notika trīs tīrīšanas talkas un divi skaisti pasākumi – Leldes Stumbres grāmatas „Pasaules lāpītājs – Arvīds Ulme” atvēršana un gadskārtējā Lūgšana pie jūras.

Aicinām jebkuru, kuram mājās saglabājušas liecības par 1985-1990 nevardarbīgo pretošanos Latvijā, foto, video materiāli, dokumenti, dziesmas, dzejoļi, citi teksti papildināt ar tiem topošā muzeja krājumu.

Rakstīt: lelde.stumbre@gmail.com vai

elita@vak.lv

Pieteikt var arī savus vides vai kultūras pasākumus uz 2017. gadu, sākot ar maija mēnesi. Rakstīt: ieva@vak.lvs”

vf-logoProjekts “Zaļās atmodas muzejs “Pirmais stāvs” veltīts Latvijas simtgadei un tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas finansiālu atbalstu.

 

One Comment to “Mūsmāja”

  1. Vūh vūh! Malači!

    Beidzot tai mājās parādīsies mūsdienu civilizācija. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: